گزارش رادیو گفتگو از جشنواره روز ملی جنگلبان

برنامه “صبح و گفت وگو” رادیو گفت و گو با موضوع وضعیت جنگل های کشور در حال حاضر و جشنواره روز بین المللی جنگلبان ، با حضور مهندس ناصر اسفندی معاون فنی یگان حفاظت جنگلبانی کشور به روی آنتن رفت.

مهندس ناصر اسفندی با اشاره به دستاوردهای سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور گفت: این سازمان در بحث های مختلف مدیریت منابع طبیعی حرکت کرده و توفیقاتی را به دست آورده است. در اطفای حریق تمامی سعی و تلاش بر این است تا کمترین آسیب را در جنگل ها و مراتع داشته باشیم.

وی با اشاره به قاچاق چوب، خاطر نشان شد: متاسفانه به علت دلایل متعددی که ناشی از سودجویی منفعت طلبانی است که در حوزه چوب به صورت قاچاق فعال هستند خوشبختانه با طراحی هایی که از نظر پست ها و مناطق حفاظتی در شمال کشور و در گلوگاه ها پیش بینی کردیم تا حدود زیادی توانسته ایم برخورد کنیم.

معاون فنی یگان حفاظت جنگلبانی کشور با اشاره به طرح توقف جنگل اظهار داشت: در راستای طرح توقف جنگل که تا پایان برنامه ششم این طرح به صفر خواهد رسید بر آن هستیم که با طرح جامع فراگیر و با اجرای طرح جنگل کاری بر اساس توسعه پایدار بتوانیم این معضل را مدیریت کنیم و کاهش دهیم.

وی در خصوص همکاری سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری با تشکل های مردم نهاد گفت: در چند سال اخیر، رویکردهایی در ارتباط با جلب مشارکت مردم و حضور جوامع محلی و تشکل های مردم نهاد در مدیریت منابع طبیعی و مدیریت پیشگیری و اطفای حریق انجام شده و ارتباطات بسیار نزدیکی را با انجمن ها و جمعیت های مردم نهاد داریم. 

اسفندی از برگزاری اولین دوره جشنواره جنگلبان در نهم مرداد خبر داد و بیان داشت: عنصر جنگلبان، پیشانی کار حفاظت از انفال و منابع طبیعی کشور است و در نهم مرداد جشنواره ای را تحت عنوان “جشنواره ملی روز جنگلبان” برگزار خواهیم کرد که در راستای رنجر منابع طبیعی و ایجاد مقدماتی است تا به سمتی برویم که برای حفاظت از منابع طبیعی نیروی متخصص، آموزش دیده و دارای سازماندهی لازم در حفاظت از منابع طبیعی داشته باشیم. 

وی طراز توسعه جنگل در مقایسه با تخریبی که اتفاق می افتد را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: با توجه به اینکه سطح جنگل ها و میزان اعتباراتی که در راستای توسعه جنگل دریافت می کنیم، باید نسبت منطقی را داشته باشد در حال حاضر با توجه به اعتباراتی که وجود دارد این روند و طراز را مثبت می بینیم، گو اینکه ما در توسعه جنگل بنا داریم با اجرای طرح توقف جنگل در سازمان این موضوع پیگیری شود.

 

اولین دوره جشنواره جنگل بان در نهم مرداد برگزار می شود

معاون فنی یگان حفاظت جنگلبانی کشور گفت: این جشنواره تحت عنوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *