جشنواره ملی جنگلبان و قدردانی از پیشکسوتان / پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دبیر جشنواره روز جنگلبان گفت: روز جهانی جنگلبان را اتحادیه بین‌المللی جنگلبان به مناسبت پانزدهمین سال تاسیس (۲۰۰۷) این اتحادیه نامگذاری کرده است.

سعید طهماسبیان افزود: مراسم این روز به منظور افزایش سطح آگاهی و حمایت از کار و فعالیت‌های با اهمیت برای حفظ میراث طبیعی – که توسط جنگلبانان و محیط بانان در حال انجام است، برگزار شده است.

او گفت: با توجه به مفاهیم توسعه پایدار، جنگل‌ها میراث گذشتگان ما نیست بلکه امانت نسل‌های بعدی در نزد ماست و باید محیط زیست و منابع طبیعی به‌درستی حفظ ،استفاده و توسعه داده شود.

طهماسبیان در ادامه افزود: سطح منابع طبیعی کشور حدود ۱۳۵ میلیون هکتار برآورد شده است که بیش از ۸۰ درصد از عرصه کشور تحت پوشش اراضی ملی و دولتی است و متولی حفاظت از این عرضه گسترده، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور است.

او گفت: دو هزار جنگلبان برای حفاظت و صیانت از عرصه‌های طبیعی و انفال تلاش می کنند و تاکنون ۱۵ شهید و بیش از۵۰۰ مجروح در حال ایثارگری و دفاع از حریم طبیعت تقدیم کشور شده است.

دبیر جشنواره روز جنگلبان افزود: روزی به عنوان روز جهانی جنگلبان در روزشمار جهانی به ثبت رسیده است تا اهمیت جایگاه و نقش جنگلبانان در ذهن‌ها باقی بماند. این روزفرصتی است برای ادای احترام برای کسانی که در حین انجام وظیفه مجروح شده و یا به مقام شهادت رسیده‌اند.

تشکل مردم نهاد «جمعیت حامیان زمین» با حمایت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، دبیرخانه سازمان‌های مردم نهاد تخصصی منابع طبیعی کشور برای نخستین بار
همایش و جشنواره روز جنگلبان را برگزار کرده است.

آگاه‌سازی و معطوف کردن اذهان عمومی به مقام، جایگاه و سختی‌های شغل جنگلبان، ایجاد انگیزه کاری در جنگلبانان کشور و ایجاد فضایی بهتر برای طرح دغدغه‌های آنان، ارتقای جایگاه جنگلبانان در نظام حقوقی، اداری و اجتماعی، پاسداشت سالانه مقام شهادت و ایثارگری و جنگلبانان و گسترش مناسبت‌های حوزه منابع طبیعی و تبدیل آن‌ها به پویش‌های اجتماعی و فرهنگی و مردمی از اهداف این جشنواره است.

این جشنواره سه بخش فراخوان قهرمان جنگل، فراخوان انتخاب جنگلبان نمونه و فراخوان انتخاب فیلم موبایل جنگلبان دارد و در این جشنواره از کمپین «من یک جنگلبانم» با حضور هنرمندان رونمایی ‌شد.

محمودرضا دهقان منشادی مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران گفت: این روز بهانه ای است تا به گرامیداشت و تکریم انسانهایی بپردازیم که از جان و آسایش خود در راه حفظ و نگهداری جنگل ها، مراتع و عرصه های طبیعی می گذرند تا این میراث ارزشمند را به سلامت در اختیار آیندگان قرار دهند.

او افزود: به پاس فداکاری ها و جانفشانی های این قشر پرتلاش اولین جشنواره روز جنگلبان به همت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و جمعیت حامیان زمین و با هدف تکریم و تجلیل از مقام جنگلبان و همچنین معرفی شغل سخت و طاقت فرسای این عزیزان امروز با حضور جمع زیادی از جنگلبانان، هنرمندان، ورزشکاران، اصحاب رسانه، مسئولان و دست اندرکاران در فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.

دهقان گفت: جنگلبانان؛ ایثارگران بی نام و نشانی هستند که در شرایط آب و هوایی سخت اعم از گرما و سرمای شدید و با امکاناتی محدود حفاظت از جنگل ها، مراتع و عرصه های منابع طبیعی را بر عهده دارند. این عزیزان فداکار برای انجام وظایف خود و مقابله با سوء استفاده کنندگان از طبیعت و قاچاقچیان چوب خطرات زیادی را به جان می خرند تا این گنجینه های طبیعی از هر آسیبی در امان بمانند.

مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران افزود: جنگلبانان؛ مردان بی ادعایی هستند که به محض آتش سوزی در عرصه های جنگلی و مرتعی تن را به آتش و دود می زنند و خود می سوزند تا درختان و بوته زارهای سرسبز کشورش این موهبت های الهی نسوزند.

او گفت: با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر جنگلبان و با آرزوی سلامتی برای جانبازان محافظ منابع طبیعی، از آفریدگار طبیعت برای همکاران سخت کوشمان در سراسر کشور که در کسوت جنگلبانی مشغول انجام وظایف مقدس خود هستند توان روزافزون و سلامتی و تندرستی خواستاریم و امید آن داریم که با افزایش آگاهی مردم به داشتن طبیعتی سالم، هر فرد ایرانی “خود یک جنگلبان” باشد.

 

جشنواره ملی جنگلبان و قدردانی از پیشکسوتان

در نخستین جشنواره روز جنگلبان از حافظان و حامیان عرصه های منابع طبیعی قدردانی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *